500268-88-2
Product Name:
(2E)-2-[(E)-furan-2-ylmethylidenehydrazinylidene]-5-methyl-3-(naphthalen-1-ylmethyl)-1,3-thiazolidin-4-one
Formula:
C20H17N3O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 363.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 363.10414797 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 363.10414797 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 83.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 579 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
