499229-16-2
Product Name:
1H-Pyrrolo[2,3-b]quinoxaline-3-carboxylic acid, 2-amino-1-(3-carboxy-4-hydroxyphenyl)-, 3-methyl ester
Formula:
C19H14N4O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 378.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 378.09641956 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 378.09641956 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 141 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 619 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
