499210-58-1
Product Name:
2-methoxyethyl 2-[3-(4-benzylpiperidin-1-yl)quinoxalin-2-yl]-2-cyanoacetate
Formula:
C26H28N4O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 444.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 444.21614077 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 444.21614077 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 88.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 666 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
