49811-72-5
Product Name:
1-ANILINO-3-(4-METHOXYPHENYL)-1H-PYRROLE-2,5-DIONE
Formula:
C17H14N2O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 294.30 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 294.10044231 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 294.10044231 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 58.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 461 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
