49564-57-0
Product Name:
4-Amino-5-methoxy-2-methylbenzenesulfon-N-methylamide
Formula:
C9H14N2O3S
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Skull and Crossbones Acute Toxicity GHS06 |
| GHS Hazard Statements |
H301:Acute toxicity,oral |
| Precautionary Statement Codes |
P301+P310:IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER or doctor/physician. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 230.29 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 230.07251349 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 230.07251349 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 89.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 299 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |

