4901-42-2
Product Name:
O-Methyl O,O-bis(3-methyl-4-nitrophenyl) phosphorothioate
Formula:
C15H15N2O7PS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 398.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 398.03375899 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 398.03375899 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 151 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 523 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
