488826-67-1
Product Name:
(Z)-2-bromo-4-(((3-(4-chlorophenyl)-5-mercapto-4H-1,2,4-triazol-4-yl)imino)methyl)-6-methoxyphenol
Formula:
C16H12BrClN4O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 439.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 437.95529 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 437.95529 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 102 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 556 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
