487037-99-0
Product Name:
ethyl 3-(3-(4-(2-fluorophenyl)piperazin-1-yl)propanamido)-5-methoxy-1H-indole-2-carboxylate
Formula:
C25H29FN4O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 468.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 468.21728358 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 468.21728358 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 86.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 34 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 690 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
