4829-36-1
Product Name:
(7S)-3',4',6,8-Tetrahydro-6',7'-dimethoxy-2'-methyl-6-methylenespiro[7H-indeno[4,5-d]-1,3-dioxole-7,1'(2'H)-isoquinoline]
Formula:
C22H23NO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 365.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 365.16270821 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 365.16270821 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 40.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 597 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Ochotensimine is a natural product found in Corydalis ochotensis with data available.
