478246-28-5
Product Name:
Quinoline, 8-[(2-chloro-5-thiazolyl)methoxy]-
Formula:
C13H9ClN2OS
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Solubility | >41.5 [ug/mL] (The mean of the results at pH 7.4) |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 276.74 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 276.0124118 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 276.0124118 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 63.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 282 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
