478067-65-1
Product Name:
2-(ALLYLSULFANYL)-4-(4-METHOXYPHENOXY)THIENO[3,2-D]PYRIMIDINE
Formula:
C16H14N2O2S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 330.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 330.04967004 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 330.04967004 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 97.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 364 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
