478043-13-9
Product Name:
1,3-DIMETHYL-2-([(([(Z)-2-(2-NITROPHENOXY)-1-PHENYLETHYLIDENE]AMINO)OXY)CARBONYL]AMINO)BENZENE
Formula:
C23H21N3O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 419.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 419.14812078 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 419.14812078 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 106 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 619 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
