478029-98-0
Product Name:
2-(BENZYLSULFANYL)-4-[(4-METHYLPHENYL)SULFANYL][1]BENZOTHIENO[3,2-D]PYRIMIDINE
Formula:
C24H18N2S3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 430.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 7.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 430.06321210 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 430.06321210 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 105 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 518 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
