477869-47-9
Product Name:
1,3-BENZOTHIAZOL-2-YL 4-(MORPHOLINOMETHYL)-2-NITROPHENYL SULFIDE
Formula:
C18H17N3O3S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 387.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 387.07113376 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 387.07113376 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 125 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 487 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
