477847-15-7
Product Name:
ETHYL 6-METHYL-4-([3-(TRIFLUOROMETHYL)PHENYL]SULFANYL)-3-QUINOLINECARBOXYLATE
Formula:
C20H16F3NO2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 391.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 391.08538441 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 391.08538441 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 64.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 516 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
