477762-16-6
Product Name:
5-((3-[3-(2,5-DIMETHYL-1H-PYRROL-1-YL)-2-THIENYL]-1H-PYRAZOL-5-YL)AMINO)-5-HYDROXY-3-HEXANONE
Formula:
C19H24N4O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 372.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 372.16199719 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 372.16199719 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 111 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 498 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
