477334-27-3
Product Name:
3-(4-ISOPROPYLANILINO)-1-(3-NITROPHENYL)-1-PROPANONE
Formula:
C18H20N2O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 312.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 312.14739250 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 312.14739250 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 74.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 398 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
