477303-90-5
Product Name:
(1S,3s)-N-((5-(isopropylthio)-4-phenethyl-4H-1,2,4-triazol-3-yl)methyl)adamantane-1-carboxamide
Formula:
C25H34N4OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 438.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 438.24533289 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 438.24533289 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 85.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 594 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
