477274-33-2
Product Name:
L-Tyrosine, L-prolyl-L-lysyl-L-glutaminyl- (9CI)
Formula:
C25H38N6O7
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 534.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -4.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 16 |
| Exact Mass | 534.28019757 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 534.28019757 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 226 Ų |
| Heavy Atom Count | 38 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 818 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
