477187-05-6
Product Name:
(Z)-2-[4-(6-bromo-2-oxochromen-3-yl)-1,3-thiazol-2-yl]-3-(2,5-dimethylanilino)prop-2-enenitrile
Formula:
C23H16BrN3O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 478.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 477.01466 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 477.01466 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 103 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 776 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
