4770-35-8
Product Name:
Ethanone, 1-(2,3-dihydro-6-methoxy-1H-indol-1-yl)-
Formula:
C11H13NO2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 191.23 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 191.094628657 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 191.094628657 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 29.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 229 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
