476275-27-1
Product Name:
N-(benzo[d]thiazol-2-yl)-4-(N,N-bis(2-cyanoethyl)sulfamoyl)benzamide
Formula:
C20H17N5O3S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 439.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 439.07728177 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 439.07728177 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 164 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 781 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
