46153-01-9
Product Name:
4H-Imidazo[4,5,1-ij]quinoline,5,6-dihydro-2-methyl-(6CI,9CI)
Formula:
C11H12N2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 172.23 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 172.100048391 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 172.100048391 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 17.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 204 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
