461033-35-2
Product Name:
N-[(3-cyano-4,5,6,7-tetrahydro-1-benzothiophen-2-yl)carbamothioyl]-2-methylbenzamide
Formula:
C18H17N3OS2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 355.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 355.08130452 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 355.08130452 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 125 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 544 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
