460746-48-9
Product Name:
4-[2-(2-HYDROXYETHYL)-1-BENZOFURAN-5-YL]-BENZONITRILE
Formula:
C17H13NO2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 263.29 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 263.094628657 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 263.094628657 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 57.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 366 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
RELATED SUPPLIERS
All suppliers(1)
