458551-03-6
Product Name:
4-{2-[2-(2,4-dibromo-6-methylphenoxy)acetyl]hydrazino}-4-oxobutanoic acid
Formula:
C13H14Br2N2O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 438.07 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 437.92490 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 435.92695 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 105 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 421 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
