457651-90-0
Product Name:
3-butoxy-N-[4-[(4,6-dimethylpyrimidin-2-yl)sulfamoyl]phenyl]benzamide
Formula:
C23H26N4O4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 454.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 454.16747650 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 454.16747650 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 119 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 681 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
