CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | oily liquid with an ethereal, apricot odour |
|---|---|
| Boiling Point | 134.00 to 135.00 °C. @ 8.00 mm Hg |
| Density | 0.8617 (20°) |
| Refractive Index | 1.4245-1.43977 |
| Kovats Retention Index | 1564 1565 1565 1566 1590 1571 1568 1573 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 228.37 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 12 |
| Exact Mass | 228.208930132 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 228.208930132 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 26.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 155 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Decyl butyrate is a carboxylic ester.
