450345-06-9
Product Name:
N4-(4-fluorophenyl)-5-nitropyrimidine-4,6-diamine
Formula:
C10H8FN5O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 249.20 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 249.06620268 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 249.06620268 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 110 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 293 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
