445462-68-0
Product Name:
(8S,8aR,11aS,11bS)-8-acetyl-10-(2-methyl-5-nitrophenyl)-11a,11b-dihydro-8H-pyrrolo[3',4':3,4]pyrrolo[2,1-a]isoquinoline-9,11(8aH,10H)-dione
Formula:
C23H19N3O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 417.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 417.13247072 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 417.13247072 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 104 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 851 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
