445405-12-9
Product Name:
4-{(Z)-[9-oxo-7-(thiophen-2-yl)-5,7-dihydro-6H-benzo[h][1,3]thiazolo[2,3-b]quinazolin-10(9H)-ylidene]methyl}benzoic acid
Formula:
C26H18N2O3S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 470.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 470.07588479 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 470.07588479 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 124 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 934 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
