445266-42-2
Product Name:
6-amino-4-(2-chloro-6-fluorophenyl)-1-methyl-3-propyl-4H-pyrano[2,3-c]pyrazole-5-carbonitrile
Formula:
C17H16ClFN4O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 346.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 346.0996670 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 346.0996670 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 76.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 562 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
