4450-43-5
Product Name:
Hexanetetracarboxylic acid, 1,2,5,6-tetraethyl ester
Formula:
C16H26O8
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 346.37 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 15 |
| Exact Mass | 346.16276778 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 346.16276778 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 105 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 356 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
