439097-08-2
Product Name:
2-BROMO-2-[(4-CHLOROPHENYL)SULFANYL]-1-(2,4-DICHLOROPHENYL)-1-ETHANONE
Formula:
C14H8BrCl3OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 410.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 407.85448 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 407.85448 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 42.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 336 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
