438481-83-5
Product Name:
furan-2-yl(5-(furan-2-yl)-3-(thiophen-2-yl)-4,5-dihydro-1H-pyrazol-1-yl)methanone
Formula:
C16H12N2O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 312.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 312.05686342 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 312.05686342 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 87.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 470 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
