433325-17-8
Product Name:
3-[5-[(2-chlorophenyl)methyl]-1,3-thiazol-2-yl]-2-imino-1,3-thiazolidin-4-one
Formula:
C13H10ClN3OS2
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Solubility | 2.2 [ug/mL] (The mean of the results at pH 7.4) |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 323.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 322.9953820 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 322.9953820 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 111 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 409 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
