43035-18-3
Product Name:
calcium bis[4-[[3-[[2-hydroxy-3-[[(4-methoxyphenyl)amino]carbonyl]-1-naphthyl]azo]-4-methylbenzoyl]amino]benzenesulphonate]
Formula:
C64H50CaN8O14S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 1259.3 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 18 |
| Rotatable Bond Count | 14 |
| Exact Mass | 1258.2513815 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 1258.2513815 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 356 Ų |
| Heavy Atom Count | 89 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1100 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
