4275-32-5
Product Name:
Dioctadecanoic acid thiobis(2,1-ethanediyl) ester
Formula:
C40H78O4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 655.1 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 17.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 40 |
| Exact Mass | 654.56208214 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 654.56208214 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 77.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 45 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 547 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
