426252-19-9
Product Name:
1-(5-benzyl-1,3,4-thiadiazol-2-yl)-3-(2-methoxyphenyl)urea
Formula:
C17H16N4O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 340.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 340.09939694 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 340.09939694 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 104 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 406 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
