42477-94-1
Product Name:
cis-(S)-4-Isopropenyl-1-methylcyclohexene 1,2-epoxide
Formula:
C10H16O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 152.23 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 152.120115130 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 152.120115130 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 12.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 197 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Limonene oxide, trans-(-)- is a natural product found in Mangifera indica, Apium graveolens, and other organisms with data available.
