COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 438.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 13 |
| Exact Mass | 438.19118932 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 438.19118932 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 106 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 438 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
N,N'-[disulfanediyldi(ethane-2,1-diyl)]bis[2-(1H-indol-3-yl)ethan-1-amine] is an organic disulfide composed of two molecules of 2-{[2-(1H-indol-3-yl)ethyl]amino}ethane-1-thiol linked together via a disulfide bond. It is a glucose-6-phosphate dehydrogenase (G6PD) activator which reduces oxidative stress in cells and zebrafish. It is an organic disulfide, a member of indoles and a secondary amino compound.
