CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Liquid |
|---|---|
| Solubility | insoluble in water; miscible in alcohols |
| Density | 1.044-1.051 |
| Vapor Pressure | 0.00327 [mmHg] |
| Refractive Index | 1.558-1.562 |
| Kovats Retention Index | 1422 1430 1443 1433.1 1435.5 1446 1462 1447 1437 1437.2 1460 1431 1428 1426 1430 1436 1443 1436 1440 1441 1426 1431 1431 1459 1488 1505 1455 1433 1437 |
| Chemical Classes | Other Classes -> Esters, Other |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 176.21 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 176.083729621 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 176.083729621 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 26.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 179 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Ethyl cinnamate is an alkyl cinnamate and an ethyl ester.
