CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|---|
| LogP | -3.73 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 244.24 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -3.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 244.10592162 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 244.10592162 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 121 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 331 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Glu-Pro is a dipeptide composed of L-glutamic acid and L-proline joined by a peptide linkage. It has a role as a metabolite. It is functionally related to a L-glutamic acid and a L-proline.
