4166-39-6
Product Name:
2,4(1H,3H)-Quinazolinedione, 3-[5-[4-(3-chlorophenyl)-1-piperazinyl]pentyl]-, hydrochloride (1:1)
Formula:
C23H27ClN4O2.ClH
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 463.4 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 462.1589315 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 462.1589315 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 55.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 596 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
