41328-90-9
Product Name:
Picras-3-en-21-oic acid, 15-[(3,4-dimethyl-1-oxopentyl)oxy]-13,20-epoxy-3,11,12-trihydroxy-2,16-dioxo-, methyl ester, (11β,12α,15β)- (9CI)
Formula:
C28H38O11
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 550.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 11 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 550.24141202 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 550.24141202 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 166 Ų |
| Heavy Atom Count | 39 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1140 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 11 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
