410530-71-1
Product Name:
4(1H)-Pyrimidinone, 2-amino-6-chloro-, monohydrate (9CI)
Formula:
C4H6ClN3O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 163.56 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 163.0148541 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 163.0148541 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 68.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 208 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
RELATED SUPPLIERS
All suppliers(1)
