4070-42-2
Product Name:
[1,3]Benzodioxolo[5,6-c]phenanthridin-13-ol, 12,13-dihydro-1,2-dimethoxy-12-methyl-
Formula:
C21H19NO5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 365.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 365.12632271 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 365.12632271 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 60.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 547 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
