COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 564.9 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 11 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 564.1412123 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 564.1412123 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 120 Ų |
| Heavy Atom Count | 39 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 838 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Razaxaban Hydrochloride is the hydrochloride salt form of razaxaban, an orally active, 1,2-benzisoxazole-containing, inhibitor of coagulation factor Xa (activated factor X) with anticoagulant activity. Razaxaban forms an isoxazole-ring opened, stable, benzamidine metabolite which is subsequently excreted through the bile.
