404844-76-4
Product Name:
Pyridine, 2-[[(4S)-4,5-dihydro-4-phenyl-2-oxazolyl]methyl]-
Formula:
C15H14N2O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 238.28 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 238.110613074 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 238.110613074 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 34.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 297 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
