402961-10-8
Product Name:
4-({[(2Z)-3-[2-(3,4-dimethoxyphenyl)ethyl]-4-oxo-2-(phenylimino)-1,3-thiazinan-6-yl]carbonyl}amino)benzoic acid
Formula:
C28H27N3O6S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 533.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 533.16205676 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 533.16205676 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 143 Ų |
| Heavy Atom Count | 38 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 856 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
